Yılların Deneyimi ile

Huzur Taşıyoruz

HABERLER

09  Kasım

2015

Pazartesi

Sigortalı Nakliyat

Google’ın arama çubuğuna “izmir Evden Eve nakliyat sigortası” yazıp enter tuşuna bastım. Karşıma çıkan ilk linke tıkladım. Aşağıdaki absürt ifadelerle karşılaştım. “Evden Eve nakliyat denilince Türkiye’nin sayılı kuruluşlarından olan firmamız, 81 şehrin bütün kazalarından hanelerinizi, eşyalarınızı, iş yerlerinizi, bürolarınızı piyanolarınızı büyük bir özveriyle taşıyor.” Kel ilgi mı denir? Dam başında alacakkarga mı? Ayrı olarak Türkiye’de 81 şehrin bütün kazalarında hizmet veriyoruz demek tam bir palavra… Bu derece yaygın hizmet veren bir nakliyat firması daha kurulmadı. Mideden sallamak parasız, bizim ki de öyle yapmış.

Hani nakliyat sigortası ile ilgili yazı yazıyorum. Saçmalamamak için biraz araştırma yapayım dedim. Türkiye Sigorta Birliği’nin web sitesine girip mevzuata baktım. Emtia Sigortası Genel Koşulları madde 2 den bir tümceyi aynen buraya alıyorum anlayana ödül vereceğim. “İğtinam, zabtü müsadere, hapsü tevkif, mümanaat veya alıkoyma ile bunların veya bunlara matuf her türlü girişimlerin neticeleri, kezalik muhasematın veya harp mahiyetinde harekatın (harp duyuru edilmiş olsun, olmasın) neticeleri sigortanın dışındadır.” Ben hiçbir şey anlamadım. Çevremde bunu çeviri edecek birini de tanımıyorum. Anadolu Sigortanın web sitesini inceledim. Şükür, orada benimde anlayacağım şekilde bilgiler bulabildim.

Yaptığım derin araştırmadan ele geçirdiğim bilgi şöyle; aslında Evden Eve nakliyat için tertip etmiş ayrı bir sigorta poliçesi yok. Evden Eve nakliyat yapılırken kullanılabilecek iki tür sigorta poliçesi mevcut. Bunlar Üçüncü Şahıslara Karşı Mali Mesuliyet Sigortası ve Emtia Nakliyat Sigortasıdır.

Mali Mesuliyet Sigortası nakliyatçıyı savunan bir sigorta poliçesidir. Nakliyatçının taşıdığı mala üçüncü şahıslardan gelebilecek zararlara karşı savunma sağlamaktadır. Bu zararlar yangın, kaza, gemi batması-karaya oturması vb. nedenlerle oluşabilir. Evden Eve nakliyat penceresinden baktığımızda Mali Mesuliyet Sigortası nakliyatçıyı ve endirekt olarak Evden Eve taşınan kişiyi, taşınma sırasında üçüncü şahıslardan gelebilecek trafik kazası başta olmak üzere oluşacak zararlara karşı savunma sağlıyor. Bu poliçe nakliyatçının hesabına tertip edir. Tazminat hakkı doğarsa tazminat nakliyatçıya ödenir. Mal sahibinin nakliyatçıdan tazminat istemesi için Evden Eve Nakliyat Sözleşmesi yapmış olması gerekmektedir.

Peki, mali mesuliyet sigortası Evden Eve nakledilmekte olan hane eşyasına nakliyatçının ihmalinden dolayı gelebilecek zararlara (kırılma, çizilme, çökme vb.) karşı savunma sağlıyor mu? Netlikle hayır. Özetle nakliyatçıdan meydana gelen zararlara karşı bir sigorta savunması mevcut değildir.

Emtia Nakliyat Sigortası ise mal sahibi olarak Evden Eve  nakliyat esnasında bilhassa trafik kazası vb. nedenlerle hane eşyamıza gelebilecek zararlara karşı bize savunma sağlamaktadır. Bu sigorta poliçesi de nakliyatçıdan meydana gelen kırılma ve çizilmelere karşı savunma sağlamıyor. Zira bizim eşyalarımız hep ikinci el oluyor. Sigortacının eşyaların her birinin taşınma öncesi vaziyetini sigorta eksperleri aracılığıyla belirlemiş olması gerekiyor ki taşınma esnasında oluşan zarar anlaşılabilsin. Her taşınmadan önce sigorta eksperi çağırmak çok pahalı olduğundan sigorta şirketleri bu işlerden uzak duruyorlar. Ben fiyatını karşılarım eksper gelsin deseniz dahi sigorta şirketleri bu işe yanaşmıyorlar.

Umarım şu ana kadar yazılanlardan anlamışsınızdır ki. Evden Eve nakliyat sigortası diye bir poliçe yoktur. Sigortalı Evden Eve nakliyat büyük ölçüde içi boş bir kavramdır. Bu kavram daha çok müşteriyi ikna etmek için kullanılan bir pazarlama stratejininden öteye geçmemektedir.

Bu yazının buraya kadarki bölümü pek kötümser duruyor. Sanki bizim nakliyatçılardan meydana gelen zararlarımızı tazmin edecek bir adli taban yokmuş gibi bir izlenim edinmiş olabilirsiniz.Bize nakliyatçıdan gelebilecek zararlara karşı en tesirli savunma sağlayan adli taban Evden Eve Nakliyat Sözleşmesidir. Yalnız dikkat! Nakliyatçının kendi hazırladığı sözleşmeler sizi savunmuyor. Benim gördüğüm Evden Eve nakliyat sözleşmeleri genelde, eşya sahibini değil nakliyatçıyı eşya sahibine karşı savunacak şekilde hazırlanmış oluyor. Öyle kural dışı maddeleri var ki akla ziyan… Hemen hemen malınıza el koysa hak öne süremeyeceksiniz.

Bilhassa şehirler arası Evden Eve nakliyatta kontrat yapmayı ve taşınmayı yapacak araç plakasını sözleşmeye yazmayı katiyen savsaklamayın. Evden Eve nakliyat sözleşmesi ile Tüketici Mahkemesine müracaat ettiğinizde çok büyük olasılıkla zararlarınız tazmin olur.

Hiç mi sigorta yapmayalım? Diye düşünüyorsanız şöyle bitirelim. Özellikle şehir içi evden eve nakliyatta sigorta yaptırmak bize göre manasızdır. Ciddi bir trafik kazası yaşanma ihtimali son derece düşüktür. Şehirler arası evden eve taşınırken ise iyi bir sözleşmeye ilave olarak sigorta yapılması bize ekstra savunma sağlayabilir. Oluşabilecek bir kaza neticeninde nakliyeci de zarara uğrayacak belki de mali vaziyeti bozulacak bizim zararımızı tazmin edemeyecek hale gelebilecektir. Bu tür talihsiz vaziyetlerde sigortanın yapılmış olması bizim için can simidi görevi görecektir. İyi bir sözleşmeniz varsa Mali Mesuliyet Poliçesi de işe yarayabilir. Sözleşmeniz yoksa kesinlikle Emtia Nakliyat Poliçesi yaptırmanız gerekmektedir.  Bir kere daha belirtmeliyim ki, asıl ehemmiyetli olan iyi bir evden eve nakliyat sözleşmesi yapmış olmanızdır. Demedi demeyin. Sözleşmenizi yapın.

Tüm Haberler
  • Visa
  • Visa
  • Visa
  • Visa
  • Visa
  • Visa
  • Visa
  • Visa
  • Visa